Miss Earth 2020: Pre-pageant competitions’ winners announced

The winners of the Miss Earth 2020 pre-pageant competitions have been officially announced on Tuesday, November 24.

Hosted by former Miss Philippines Earth and Miss Earth Water, Cathy Untalan-Vital, the pre-pageant special was aired exclusively on ktx.ph.

Nigeria’s Gwenivere Ifeanyieze, and Venezuela’s Stephany Zreik, have both bagged three golds followed by Kenya’s Fridah Kariuki, Netherlands’ Tessa le Conge, Philippines’ Roxanne Allison Baeyens, and USA’s Lindsey Coffey with two golds.

Here are the winners:

Best Eco-Angel Outfit:

Kenya – Fridah Kariuki

Talent Competition:

Dancing Category

Africa: Kenya – Fridah Kariuki (Gold), Zambia – Muka Mimi Hamoonga (Silver), Côte d’Ivoire – Aya Kadjo (Bronze)

Asia & Oceania: Philippines – Roxanne Allison Baeyens (Gold), Singapore – Christina Cai (Silver), Sri Lanka – Romane Dananjani (Bronze)

Europe: Spain – Marta Lorenzo (Gold), Portugal – Ivanna Rohashko (Silver), Slovenia – Adrijana Ojsteršek (Bronze)

Americas: Canada – Gloren Guelos (Gold), Guatemala – Gabriela Castillo (Silver), Uruguay – Lorraine Sosa (Bronze)

Singing Category

Africa: South Africa – Lungo Katete (Gold), Nigeria – Gwenivere Ifeanyieze (Silver), Réunion – Chloë Bienvenu (Bronze)

Asia & Oceania: Cambodia – Sothnisay Heng (Gold), New Zealand – Suzy Nielsen (Silver), Bangladesh – Meghna Alam (Bronze)

Europe: Estonia – Anette Müürsep (Gold), United Kingdom – Ella Baker-Roberts (Silver), Ireland – Eileen Mary O’Donnell (Bronze)

Americas: USA – Lindsey Coffey (Gold), Jamaica – Catherine Harris (Silver), Paraguay – Natalhia Escobar (Bronze)

Creative Category

Africa: Liberia – Robell Hovers (Gold), Ghana – Emma Djentuh (Silver), Zimbabwe – Tinokunda Moyo (Bronze)

Asia & Oceania: Japan – Anna Tode (Gold), Myanmar – Amara Shune Lei (Silver), Lebanon – Dayana Soulayman (Bronze)

Europe: Netherlands – Tessa le Conge (Gold), Russia – Yuliana Deryagina (Silver), Romania – Tatiana Usatii (Bronze)

Americas: Honduras – Mary Cruz Cardona (Gold), Costa Rica – Kelly Avila Mora (Silver), Venezuela – Stephany Zreik (Bronze)

Sports Wear Competition:

Africa: Nigeria – Gwenivere Ifeanyieze (Gold), South Africa – Lungo Katete-Nyusu (Silver), Cameroon – Danielle Chegue Wabo (Bronze)

Asia & Oceania: Mongolia – Britta Battogtokh (Gold), Myanmar – Amara Shune Lei (Silver), Philippines – Roxanne Allison Baeyens (Bronze)

Europe: Russia – Yuliana Deryagina (Gold), Netherlands – Tessa le Conge (Silver), Portugal – Ivanna Rohashko (Bronze)

Americas: Venezuela – Stephany Zreik (Gold), USA – Lindsey Coffey (Silver), Canada – Denise Gloren Guelos (Bronze)

Beach Wear Competition:

Africa: Côte d’Ivoire – Aya Kadjo (Gold), South Africa – Lungo Katete-Nyusu (Silver), Nigeria – Gwenivere Ifeanyieze (Bronze)

Asia & Oceania: Myanmar – Amara Shune Lei (Gold), Philippines – Roxanne Allison Baeyens (Silver), Indonesia – Safira Rumimper (Bronze)

Europe: Netherlands – Tessa le Conge (Gold), Germany – Annabella Fleck (Silver), Poland – Sabina Poltawska (Bronze)

Americas: Venezuela – Stephany Zreik (Gold), USA – Lindsey Coffey (Silver), Panama – Anayansi Cristel De Gracia (Bronze)

Long Gown Competition:

Africa: Nigeria – Gwenivere Ifeanyieze (Gold), Mauritius – Nelvina Bakshya (Silver), Ghana – Emma Djentuh (Bronze)

Asia & Oceania: Philippines – Roxanne Allison Baeyens (Gold), Myanmar – Amara Shune Lei (Silver), Vietnam – Thái Thị Hoah (Bronze)

Europe: Poland – Sabina Poltawska (Gold), Netherlands – Tessa le Conge (Silver), Germany – Annabella Fleck (Bronze)

Americas: USA – Lindsey Coffey (Gold), Puerto Rico – Krystal Badillo (Silver), Venezuela – Stephany Zreik (Bronze)

National Costume Competition:

Africa: Nigeria – Gwenivere Ifeanyieze (Gold), Ghana – Emma Djentuh (Silver), South Africa – Lungo Katete-Nyusu (Bronze)

Asia & Oceania: Vietnam – Thái Thi Hoa (Gold), Thailand – Teeyapar Sretsirisuvarna (Silver), Myanmar – Amara Shune Lei (Bronze)

Europe: Spain – Marta Lorenzo (Gold), Belgium – Kimbery Bosman (Silver), Armenia – Yeranuhi Melikyan (Bronze)

Americas: Venezuela – Stephany Zreik (Gold), Brazil – Thaís Bergamini (Silver), Costa Rica – Kelly Avila Mora (Bronze)

Don’t miss the virtual coronation of Miss Earth 2020 on Sunday, November 29 on ktx.ph at 10 a.m. Philippine time / GMT+8 and Miss Earth’s digital platforms (Facebook and YouTube) at 12 noon.

Photos: Miss Earth